Ankara Psikolojik Danışma | Metafor Psikolojik Danışmanlık | Ankara Psikolojik Danışma

Psikolojik Danışman Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Psikolojik Danışman Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Psikolojik danışma; bireylerin yaşamlarında karşılaştıkları sorunları ele alarak, bu sorunların üstesinden gelmeleri konusunda bireylere destek sağlayan profesyonel bir yardım sürecidir. Bireyler, psikolojik danışma almaya karar verdiklerinde alanında uzman ve başarılı bir danışman arayışı içerisine de girmiş bulunurlar. Tabi ki psikolojik destek almak için en uygun seçeneği bulmak ve sürece başlamak herkes için aynı kolaylıkta olmamaktadır. Ancak psikolojik danışman seçiminde başlıca dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Aşağıda dikkat edilmesi gereken önemli noktalara yer verilmektedir:

  • Psikolojik danışmanın öğrenim durumunu ayrıntılı inceleyin: Ne yazık ki internette psikolojik danışman araştırırken birçok takipçisi bulunan fakat bu alanın içerisinde yer almayan kişiler sık sık karşınıza çıkacaktır. Danışmanın diplomasına, uzmanlığına hatta mezun olduğu üniversiteye dikkat etmeniz önemlidir. Popülerlik tek başına iyi bir danışman olmak için yeterli değildir!
  • Bazen gerekli yeterliğe sahip olmadan; aile danışmanı, uzman veya doktor gibi ünvanları isminin önüne ekleyerek kendini tanıtanlara karşı dikkatli olun: Sadece birkaç günlük eğitimle kendini aile danışmanı, uzman veya doktor gibi tanıtanlardan, eğitim durumlarını gösterecek belgeleri görmeyi talep edin. Psikolojik danışmanlar ve psikologlar 4 yıllık lisans mezunlarıdır. Aile danışmanlığında ise lisans düzeyinde bir program bulunmamaktadır. Psikolojik danışmanlar ve psikologlar, yüksek lisans öğrenimleri sırasında aile danışmanlığı dersleri alabilirler veya uzun soluklu eğitimler alarak aile danışmanı olabilirler. Uzman psikolojik danışman veya klinik psikolog olmak için 4 yıllık lisans programı üzerine 2 yıllık yüksek lisans yapmak gerekir. Uzman psikolojik danışmanlar veya klinik psikologlar doktora yaparak öğrenimlerine devam edebilirler. Doktora yapabilmek için üniversitelerin tezli yüksek lisans programlarından mezun olmak gerekmektedir, tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olanlar doktora programına başvuru yapamazlar. Doktorayı başarılı bitirenlere “Doktor (Dr.)” ünvanı verilir.
  • Çevrenizde daha önce psikolojik destek almış ve yarar görmüş kişilere danışın fakat hızlı karar vermeyin: Tavsiyeleri değerlendirmeniz önemli ama mümkünse gitmeyi düşündüğünüz kurumdan veya danışmandan süreçle ilgili bilgilendirme isteyin. Çünkü herkesin problemi kendini özel ve farklıdır. Tavsiye edilen yer, sizin probleminize uygun olmayabilir.
  • Psikolojik destek ararken kurumun kendi internet sayfasını ayrıntılı inceleyin ve varsa eğer blog yazılarını gözden geçirin: Psikolojik süreçlerde bilgilerin tazeliği ve gelişimin sürekliliği önemlidir. Blog yazıları kurum hakkında size fikir verecektir.
  • Psikolojik destek almak için ilgili kurumla veya psikolojik danışmanla görüşürken “kesin tedavi ya da şu kadar oturumda size çözüm bulunur” diyorlarsa, güvenirliğini sorgulayın: Çünkü psikolojik danışma sürecinde birçok dinamik etmendir ve tek oturumda probleme çözüm bulunmayacaktır. Her danışanın oturum sayısı farklılık gösterir; ilk oturum, yalnızca bir başlangıçtır.
  • Online terapi hizmetine, fiziksel koşullarınız veya sağlığınız nedeniyle yüz yüze psikolojik danışma alamadığınız taktirde başvurun: Psikolojik danışma sürecinde danışman ve danışan arasında işlevsel bir ilişkinin kurulması en hassas noktalardandır. Bu nedenle yüz yüze kurulacak bir ilişki sürecin verimliliğini arttırmaktadır. Yaşadığınız yerde psikolojik danışmanlık hizmeti alabileceğiniz bir yer yoksa eğer online terapi süreçlerini değerlendirebilirsiniz.

Psikolojik danışma süreci; önleyici, iyileştirici ve koruyucu bir role sahiptir ve sürecin en önemli parçaları; gizlilik ile özel yaşama saygıdır. Bu yüzden psikolojik danışma hizmetini veren danışmanların ve hizmetin verileceği ortamın uygun koşullar altında olması gerekmektedir. Metafor Psikolojik Danışmanlık olarak en büyük önceliğimiz, etik kurallara itina ile bağlı oluşumuzdur. Bu doğrultuda; danışma oturumları alanında uzman kişiler tarafından yürütülmekte olup, gizlilik ilkesine göre hareket edilmektedir. Sizlere, yaşadığınız problemlerin üstesinden gelebilmeniz için bireysel psikolojik danışma, çift ve aile danışmanlığı, ergen danışmanlığı, kariyer danışmanlığı gibi hizmetler sunmaktayız.

 

 

 

 

 

 

ankara psikolog – çankaya psikolog – ankara aile danışmanlığı – ankara ergen danışmanlığı – ankara psikolojik danışmanlık – ankara çift terapisi – psikolog ankara
2019-05-22T17:20:40+03:00