DEPRESYON - Ankara Psikolog | Metafor Psikolojik Danışmanlık | Ankara Psikolojik Danışma

DEPRESYON

Depresyon

Depresyon, antik çağlardan beri bilinen duygusal bir yaşantıdır. Günümüzde ise depresyonun yaklaşık 350 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir (DSÖ, 2012). Bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü; 2030 yılında depresyonun dünyanın en yaygın hastalığı olacağını öngörmektedir. Toplumda; stresli yaşantıların artması, çevresel problemler, ilişki sorunları, artan şehirleşme yaşantısının getirdiği problemler gibi durumlar depresyonun sıklığını, yoğunluğunu ve yaygınlığını etkilemektedir. Depresyon, çok küçük yaşlardan itibaren görülen, ergenlik ve yetişkinlik döneminde artış gösterebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.

Depresyon genel olarak bireyin; derin üzüntülü bir duygu durumuna sahip olması, yorgun hissetmesi, dikkatinin azalması, isteksiz hissetmesi, motivasyon düşüklüğü, değersizlik hissi, karamsarlık duyması ve fizyolojik durumlardaki yavaşlama gibi belirtileri içermektedir. Depresyonla başa çıkmada farmakolojik tedavilerin önemli olduğu düşünülse de genel olarak depresyona sahip bireyler için psikolojik danışmanın etkililiği için yapılan pek çok araştırma bulunmaktadır. Bireysel danışma uygulamaları ile uygulanan psiko-sosyal müdahalelerle bireyin psikolojik ruh halinin desteklenmesi önemlidir. Tedavinin amacı; bireyin üstesinden gelmekte zorlandığı problemi ele almak, depresyonun olumsuz etkilerini azaltmak ve bireyin fiziksel ve psikolojik işlevselliğinin gelişmesine destek olmaktır.

Bu noktada da depresyonla başa çıkabilmek için Metafor Psikolojik Danışmanlık olarak sizlere hizmet veriyoruz.

 

Psikolog Ankara – Psikolojik Danışman – Ankara Psikolojik Yardım – Ankara Bireysel Terapi – Depresyon Belirtileri – Depresyon Nedir
2020-05-16T22:23:45+03:00