Ankara Psikolojik Destek | Metafor Psikolojik Danışmanlık | Ankara Psikolojik Danışma

Psikolojik Destek İhtiyacı

Psikolojik Desteğe İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Psikolojik destek ihtiyacı; her bireyin problemine veya mevcut başa çıkma stratejilerinin yeterliliğine göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Toplumda; aile, arkadaş, komşu, iş arkadaşı gibi yakın çevremizden alınan bir sosyal destek sistemi bulunmaktadır. Ancak psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğumuz anlar;  sosyal destek sisteminden bağımsız, profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyduğumuz anlardır. Sıkça dile getirilen söylemlerden biri de, ‘’ben sıkıntılarımı çevremdeki insanlarla konuşuyorum ve rahatlıyorum’’ cümlesine benzer ifadelerdir. Ancak sosyal destek sistemizdeki insanlar, tıpkı fiziksel sağlımız bozulduğunda nasıl bize yardımcı olamıyorsa, psikolojik sağlığımızla ilgili bir problem yaşadığımızda da yardımcı olamayacaktır.  Fiziksel sağlığımız elimizde olmayan nedenlerden dolayı nasıl zaman zaman bozulabiliyorsa, psikolojik sağlımız da elimizde olmayan nedenlerden dolayı bozulabilir ve o anlarda profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyabiliriz.

Toplumda maalesef psikolojik destek alınmasına ilişkin önyargılar veya etiketlemeler söz konusu olabilmektedir. Bu olumsuz düşüncelerse, kişinin daha yalnız ve problemini çözümsüz görmesine yani işlevselliğinin daha da bozulmasına zemin hazırlamaktadır. Halbuki psikolojik problemlerin ne yaşla, ne eğitim seviyesiyle, ne de bireyin kendini ‘’güçsüz’’ biri gibi etiketlemesiyle ilgisi bulunmamaktadır. Psikolojik destek ihtiyacı her bireyin problemine veya mevcut başa çıkma stratejilerinin yeterliliğine göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Ancak genel olarak baktığımızda şu durumlardan bir ya da birkaçını yaşadığınızı gözlemliyorsanız destek almaya ihtiyacınız olabilir;

  • Olumsuz duyguları (öfke, üzüntü, keder vb.) sürekli ve yoğun şekilde hissediyorsanız,
  • Karşılaştığınız problem durumlarının üstesinden gelmekte zorlanıyor veya baş etmeye çalışırken oldukça yıpratıcı bir süreçten geçiriyorsanız,
  • İlişkilerinizde memnuniyetsizlik ve sağlıksız çatışmalar yaşıyorsanız,
  • Hayatınızda rutin olarak adlandırdığınız durumları yapmayı unutuyor veya yaparken güçlük yaşıyorsanız,
  • Geçmişte yaşadığınız bir olayı sürekli hatırlıyor ve olumsuz duyguları sık sık hissediyorsanız,
  • Sosyal hayatınıza eskisine oranla uyum sağlamakta zorluk çekiyorsanız,
  • Doktora gittiğiniz ve tedavi olduğunuz halde açıklanamayan fiziksel problemleriniz varsa,
  • Yaşam kalitenizde bir azalma yaşıyorsanız,
  • Daha önce keyifle yaptığınız birtakım etkinlikleri yaparken huzursuz hissediyorsanız artık psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunuz söylenebilir.

Ancak unutulmamalıdır ki, psikolojik destek alırken sizin de gerekli sorumlulukları yerine getirmeniz sürecin tamamlayıcısıdır. Bu nedenle, maddi ve manevi olarak kendinizi psikolojik danışma almaya hazır hissettiğiniz bir zamanda başlangıç yapmanız önemlidir. Ankara uzman psikolojik danışman kadromuz ile Metafor Psikolojik Danışmanlık olarak; ergenlere, yetişkinlere ve ailelere, psikolojik danışma hizmetleri sunmaktayız. Hizmetlerimizi sunarken önceliğimiz, mesleki değerlerimize bağlı kalarak; bireylerin sıkıntı veren duygularından uzaklaşmalarını ve geleceklerine daha umutlu bakmalarını sağlamaktır.

2019-05-23T11:55:19+03:00