Ankara Psikolog | Metafor Psikolojik Danışmanlık | Ankara Psikolojik Danışma

İnsan Neyle Mutlu Olur

İnsan Neyle Mutlu Olur?

İnsanı gerçek anlamda neyin mutlu ettiğiyle ilgili sorgulamalar antik çağlardan günümüze kadar gelmiş, gelmeye de devam edecektir. Ancak özellikle psikolojinin gelişimi ile birlikte insanın mutluluğunu sağlayan faktörlerin anlaşılmasına yönelik çabalar daha da hız kazanmıştır. Bu çabalar değerlendirildiğinde ise insanların yaşam amaçları belirlemelerinin ve bu amaçları sürdürmelerinin mutlu hissetmelerini sağlayan yollarından biri olduğu düşüncesi oldukça yaygın olarak araştırmalarla da desteklenmektedir.

Kuşkusuz her insanın hayatında kendine özgü istekleri, planları, hayalleri ve arzuları bulunur. Tüm bunları birlikte değerlendirdiğimizde ise karşımıza yaşam amaçlarımız çıkar. Yaşam amaçlarımız, hayatlarımızı anlamlı kılan en önemli faktörlerdendir. Bizler, hayatlarımızı amaçlarımız üzerine inşa etmek için çaba gösteririz ve bu durum hem insanın doğası hem de sahip olduğu toplumsal ve kültürel konumunun sonuçlarındandır. İnsanlar yaşam amaçlarını belirlerken, birçok etmenden etkilenmektedir. Kimi insan sadece kendi isteklerine ve beklentilerine göre amaçlarını oluştururken, kimisiyse ailelerinin, toplumun ve kültürün beklentilerine göre de amaçlar oluşturabilmektedir.

Amaçlar neyden kaynaklı olursa olsun insanın hayatında bir amaç belirlemesi ve belirlediği amaçların peşinden koşması, önemli mutluluk kaynaklarındandır. Belirlenen yaşam amaçları sayesinde insanlar pek çok alanda motivasyon düzeylerini yükseltmektedir. Hatta amaçlar, insanların yaşamlarına anlam katmalarına ve kişisel olarak büyümelerine yardımcı olan önemli araçlardandır. Ancak bireylerin yaşam amaçları bulunmadığında, anlamsız bir yaşam sürdürdüklerine ve mutsuz olduklarına duydukları inançları da artmaktadır. Bu durum onların; umutsuzluk hissetmelerine, depresif belirtiler sergilemelerine ve problemlerinin üstesinden gelmeleri konusunda zayıflık göstermelerine neden olmaktadır.

Yaşam amaçlarının belirsiz kaldığı ve bireylerin amaçsızlığa sürüklendiği noktalarda, profesyonel bir kişiden destek alınması önemlidir. Psikolojik yardım alınması, bireylerin yaşam amaçlarını oluşturmaları ve bu amaçları sürdürmeleri gibi durumlarda bireyleri güçlendirmeye kaynak oluşturmaktadır. Ankara uzman psikolojik danışman ve Ankara psikolog kadrosu ile Metafor Psikolojik Danışmanlık olarak; ergenlere, yetişkinlere ve ailelere psikolojik danışma hizmetleri sunmaktayız. Hizmetlerimizi sunarken önceliğimiz, mesleki değerlerimize bağlı kalarak; bireyleri içinde bulundukları sıkıntılı, bunalımlı ruh halinden uzaklaştırmak ve geleceklerine daha umutlu bakmalarını sağlamaktır.

 

 

Ankara Psikolojik Danışman – Uzman Psikolojik Danışman – Psikolog Ankara – Çankaya Psikolog- Ankara Aile Terapisti – Aile Danışmanı – Mutluluk
2020-05-16T22:21:54+03:00