ERGEN DANIŞMANLIĞI | Metafor Psikolojik Danışmanlık | Ankara Psikolojik Danışma

Ergenlerle İletişim

Ergenlerle Sağlıklı İletişim Kurmanın İpuçları

Toplumun, ebeveynlerin, öğretmenlerin ve yakın sosyal çevrenin ergenlik dönemi özellikleri hakkında bilgi sahibi olması ve bu dönemin bir geçiş evresi olduğunu kabullenmesi, ergenlere karşı daha olumlu yaklaşmalarını sağlamaktadır. Özellikle ebeveynlerin, ergenlik dönemi özelliklerini bilmeleri ve yaşayacakları değişimlerin ergende ne gibi davranışlara yol açabileceğini öngörmeleri önemli bir noktadır. Ebeveynler, ergenlik dönemi özelikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonrasında ise ergenle sağlıklı iletişim kurabilmeleri bir diğer önemli noktayı oluşturmaktadır.

Ergenlerle sağlıklı iletişim kurulmasında, kuşak çatışmasını göz önünde bulundurmak önemli bir ipucudur. Kuşak çatışması, ergenlerle ebeveynleri arasındaki iletişim kopukluklarına neden olan bir etmendir. Bu kopukluğu önlemek ve iletişimin sağlıklı ilerlemesini sağlamak öncelikle yetişkin kuşağın görevidir.

Ergenlerle sağlıklı iletişimin kurulmasında, ergen ile empati kurmak önemli bir ipucudur. Onların duygu ve düşüncelerinin farkında olmak, bu süreçte neler yaşadıklarını bilmek ve anlamaya çalışmak çok önemlidir. Örneğin; ebeveynler, özellikle kendileriyle ilişkilerinin zayıflayacağı endişesiyle, ergenlerin arkadaşlarıyla olan ilişkilerini engellemeye çalışmaktadır. Eğer ergenlerle iletişim kurmak istiyorsanız, onun arkadaşlarıyla olan ilişkisini engellemek yerine arkadaşlarını tanımanız daha önemlidir. Böylelikle, ergene arkadaşlarının verebileceği olası olumsuz etkileri de en aza indirgemeniz mümkündür. Ergenlerle iletişim kurarken, ebeveynlerin yansıtıcı sorular yöneltmeleri, öğüt vermek yerine onlara örnek olmaları, sağlıklı iletişimin kurulmasına kaynaklık eden diğer önemli iletişim ipuçlarındandır.

Ebeveynler ergenlik dönemini, çocuklarının bireyselleşmeye ve kişiliklerini oluşturmaya başladıkları bir geçiş dönemi olarak değerlendirdiklerinde ve sürece ilişkin doğru bilgi sahibi olduklarında, ergenler ile daha sağlıklı iletişim kurabilmektedir. Ancak bazı ebeveynler zaman zaman yoğun çatışmalar yaşayabilmekte ve ergen ile sağlıklı ilişkiler kuramamaktadır. Bu noktada, ergenle iletişimin sağlıklı kurulabilmesinde uzman bir kişiden profesyonel yardım alma ihtiyacı doğmaktadır. Metafor Psikolojik Danışmanlık olarak, ergen danışmanlığı hizmeti ile ergenlere ve ebeveynlerine, ergenlik dönemi özellikleri ve ergenlerle sağlıklı iletişim yöntemlerinin neler olduğu ile ilgili kapsamlı danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

 

 

Ankara Ergen Danışmanı – Ergenlik – Ergenle İletişim Kurma – Ergen Danışmanlığı – Psikolog Ankara – Çankaya Psikolog  – Ergenlik Dönemi
2020-05-16T22:22:31+03:00