PANİK ATAK NEDİR? - Ankara'nın En İyi Uzman Psikologları | Metafor Psikolojik Danışmanlık | Ankara Psikolojik Danışma

PANİK ATAK

Panik Atak

Kalp krizi geçiriyorum diye acil servise başvuranların bir çoğunun aslında panik atak geçirdiğini biliyor muydunuz? Bu durum kişinin durgun, sakin veya kaygılı olduğu bir anda ortaya çıkabilir. Panik; ani başlayan ve dönem dönem gelen, bunaltıcı bir korku hissinin eşlik ettiği yoğun anksiyete (korku, kaygı, telaş, heyecan) ataklarıdır. Halk arasında “Panik atak” olarak bilinmekle birlikte, ‘’Panik bozukluk’’ gerçek ismidir. Panik atak ise panik bozukluk sırasından yaşanan her bir atağı ifade etmektedir. Yapılan araştırmalar, panik bozukluğun psikolojik danışmaya en güzel yanıt veren psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesi olduğunu göstermektedir.

Panik atak durumunda yapılması gereken şeylerden ilki, panik atağa hazırlıklı olmaktır. Panik atak yaşayan birisi korkuyla birlikte daha çok nefese ihtiyacı olduğunu düşünmektedir. Hızlı ve yüzeysel bir şekilde nefes almaya başlamakta ve ihtiyacı olan oksijeni alamadığı içinde başı dönmektedir. Bu durum, kişinin daha da kötüleşmesine neden olmaktadır. Panik atağın şiddeti arttığı durumlardaysa, kişinin dikkatini başka noktalara çekmesi önemlidir. Bulunduğunuz odada etrafınızda bulunan eşyaları renkleriyle birlikte saymak (kırmızı sehpa, beyaz masa vb.), zihninizin bedeniniz üzerindeki odağını kaldıracak ve başka şeylere daha kolay odaklanmanızı sağlayacaktır. Böylelikle, sıkıntı durumu yavaş yavaş hafifleyecektir.

Geçmişte panik atak yaşayan insanlar çoğunlukla panik atak yaşadıkları yeri korkularıyla eşleştirmektedir. Diyelim ki, kişi markette panik atak geçirmiştir. Artık panik atak geçirdiği yeri, panik atağı ile eşleştirerek markete gitmekten kaçınabilir ya da hiç gitmeyebilir. Bu durum sadece panik atağın yaşadığın yerle de sınırlı kalmayabilir. Çünkü panik atak yaşayan birisi o an korkularına esir olmaktadır ve tekrar aynı durumu yaşayacağı korkusuyla kendini korumaya çalışmaktadır. Panik atak sırasında insanların bayılacakmış hatta ölecekmiş gibi hissetmeleri söz konusu olmaktadır. Ancak araştırmalar, panik ataktan ölen veya ciddi yara alan birinin olmadığını göstermektedir.

Psikolojik danışma ile panik atak yaşayan kişilerin, rahatsızlıklarının üstesinden daha sağlıklı gelmeleri mümkündür.  Bu ihtiyaç doğrultusunda, Ankara’nın en iyi ve uzman psikologlarını bünyesinde barındıran Metafor Psikolojik Danışmanlık olarak sizlere destek vermekteyiz.

 

Psikolog Ankara – Panik Atak Nedir – Panik Atak Belirtileri – Panik Atak Tedavisi – Psikolojik Danışman – Ankara Terapist
2020-05-16T22:23:28+03:00