Stresle Başa Çıkma | Ankara Uzman Psikolog | Metafor Psikolojik Danışmanlık | Ankara Psikolojik Danışma

Stresle Başa Çıkma

Stresle Başa Çıkma 

Günümüzde, bireylerin aynı anda birçok alanla ilgilenme durumunda olması; zaman zaman üzerlerinde stres yaratmaktadır. Bireyler stres altında olduklarını; yorgunluk, uykusuzluk, yeme sorunları, baş ağrısı, keyifsizlik, hayattan zevk alamama, olduğundan daha sinirli ve panik bir ruh haline bürünme ve değersiz hissi gibi belirtiler ile anlayabilmektedirler. Ancak belirtiler ortaya çıktığında dikkat edilmesi gereken nokta; hangi durumlarda bu belirtilerin daha yoğun yaşandığıdır. Belirtilerin yoğun olarak ortaya çıktığı durumları keşfedebilen bireyler; yaşadıkları stres durumu ile başa çıkmada büyük bir adım atmaktadır.

Stres, cinsiyetlere göre değerlendirildiğinde, Arizona Üniversitesi’nde 166 evli çift üzerinde yapılan bir çalışmada, kadınların gün içerisindeki stresinin, erkeklere oranla daha fazla olduğu bulunmuştur. Bu bulgu; kadınların aynı stresli olayı gün içerisinde tekrar tekrar düşünebildiklerini ancak erkeklerin bu düşünceyi sürdürmediklerini ve olaydan kısa bir süre sonra stres kaynağını unuttukları şeklinde yorumlanmaktadır.

Günümüzde, strese neden olan fiziksel faktörler; kalabalık ortamlar, aşırı sıcak veya soğuk havalar, trafik sorunları, uzun çalışma saatleri, tatil yapamama ve dinlenememe, hastalıklar, teknolojik aletlerin yoğun kullanımı, işsizlik, ekonomik sorunlar gibi durumlardan kaynaklanabilir. Strese yalnızca fiziksel faktörler değil, psikolojik ve sosyal sorunlar da etki etmektedir. Yalnızlık, yakınlarının desteğinin olmaması, eşler arası sorunlar, çocuklarla ilgili sorunlar, boşanma, aşırı mükemmeliyetçilik, titizlik, yoğun ve kaba eleştiri gibi durumlar stresin psikolojik ve sosyal nedenlerini yaratmaktadır. Stresin genel olarak vücuda etkilerinde; baş ağrısı, boyun ve sırt ağrıları, mide şikayetleri, aşırı gaz şikayetleri, kabızlık-ishal dönemleri, göğüste ağrı, çarpıntı, iştahta azalma ya da aşırı artma, halsizlik, güçsüzlük, bayılmak, kendinden geçmek, isteksizlik, bitkinlik, aşırı uyku ya da uykusuzluk, moral bozukluğu, dalgınlık, iş ve okul performansında düşme, insanlardan uzaklaşma, neşesizlik, keder, dikkat sorunları, konsantre olamama, ilişkilerde bozulma, öfke nöbetleri, sinirlilik, telaş, ağlama, karar vermede güçlük, aşırı tepkiler, telaş, alkol ve sigara kullanımında artış gibi birçok olumsuzluk görülebilir.

Stresin bireyler üzerindeki olumsuz psikolojik ve fiziksel faktörleri göz önüne alındığında, stresle başa çıkma becerilerinin kazandırılmasının önemi bir kez daha öne çıkmaktadır. Stresle başa çıkabilmek için öncelikle strese neden olan durumları bulmak ve bu durumlar üzerinde değişiklikler yapabilmek ilk adımlardan biridir. Stresle başa çıkma becerilerinizin yeterli olmadığını düşündüğünüz ve stresin kaynağına ulaşmada zorlandığınız noktalarda ise Metafor Psikolojik Danışmanlık olarak sizlere hizmet vermekteyiz.

 

Ankara Psikolog – Stres – Stresle Başa Çıkma – Psikolojik Danışman – Aile Danışmanı – Çift ve Evlilik Terapisti – Çankaya Psikolog – Psikolog Ankara Öneri – Uzman Psikolog
2020-05-16T22:23:11+03:00