ZAMAN YÖNETİMİ - Ankara Psikolog | Metafor Psikolojik Danışmanlık | Ankara Psikolojik Danışma

ZAMAN YÖNETİMİ

Zaman Yönetimi 

Zamanla yarışıyoruz… Her an her saniye her dakika içinde bulunduğumuz zaman akıp gidiyor… Kişisel yaşamımızda olduğu gibi çalışma yaşamımızda da pek çok işi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla zaman ile yarışıyoruz.

Yarıştığımız zaman nedir diye baktığımızda, zaman kavramı ile ilgili ortak bir görüş birliğinin oluşmadığı olgusu ön plana çıkmaktadır. Geçmişten günümüze kadar birçok filozof zamanla ilgili farklı tanımlarda bulunmuşlardır. Newton zamanı; ‘İleriye doğru akan şey’ olarak tanımlarken, Augustine zaman kavramını tanımlamaya çalışırken ‘Bana sorulmadıkça zamanın ne olduğunu biliyorum ama birisine zamanı açıklamak istediğimde açıkçası bilmiyorum.’ diyerek zaman kavramını ifade etmenin zor olduğunu dile getirmiştir.

Zaman hayattır. Yerine konması, geri döndürülmesi, yenilenmesi, depolanması, satın alınması mümkün olmayan bir kaynaktır. Geçen zamanı yerine koymanın ve telafi etmenin imkanı yoktur. Dünyadaki bütün insanlara eşit olarak verilen tek şey; zamandır. Tüm insanların günleri; 24 saat, haftaları 7 gün ve ayları 30 gündür.

Drucker ‘zaman doğru yönetilemiyorsa, hiçbir şey doğru yönetilemiyor demektir.’ diyerek zaman kavramına ve zaman yönetimine dikkat çekmiştir. Franklin, zamanın önemi ile ilgili düşüncesini şu şekilde ifade etmektedir: ‘hayatı seviyorsanız zamanı boşa harcamayın.’ Hayat zamandan oluşmuştur ve zamanı boşa geçirmek, hayatı boşa geçirmek anlamını taşımaktadır. Zaman bol olarak algılansa da aslında hep daha fazla zamana ihtiyaç vardır. Günümüzde zamanı etkili ve verimli kullanabilmenin en önemli basamağının, zamanı iyi bir şekilde yönetmek olduğu kabul edilebilir bir gerçektir. Bu yüzden zamanı yönetmek çok önemlidir.

Zamanı yönetmek aslında hayatı yönetmektir. Hayatı yönetmek de istediğimiz şeylere sahip olabilmemiz için bize imkan vermektedir. Günümüzde de hayatı yönetebilmek için, hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak, meslektaşlarımızdan bir adım daha fazla önde olmak, 21. yüzyılın getirdiği yeterliklere sahip olmak, kendimize vakit ayırmak, başarılı olmak ve hedeflerimize ulaşmamız gerekir. Gelecek için hayata bir imza atmak istiyorsak, bu gelişimi başlatmamız gerekir. Gelişimi başlatmak için de öncelikle geleceği görmeli ve geleceği planlamalıyız. Bütün bunları elde edebilmemiz için de yarıştığımız zamanı yönetme konusunda başarılı olmamız gerekir.

Bizler de Metafor Psikolojik Danışmanlık olarak; zamanı etkili bir şekilde yönetme, zamanı verimli kullanma ve zaman tuzakları karşısında bilgi sahibi olma gibi konularda sizlere hizmet vermekteyiz.

 

 

Psikolog Ankara – Ankara Psikolojik Danışman – Zaman Yönetimi – Zaman Tuzakları – Ankara Terapist
2020-05-16T22:24:28+03:00